Úvodní stránka » Aktuality » Beseda s místními pamětníky

Téma zatopení Dolních Kralovic 4.března přiblížili žákům 4. a 5. třídy manželé Marie a Ladislav Vrkoslavovi. Ti vystěhování z původní obce zažili na vlastní kůži, pan Vrkoslav pracoval jako učitel (později byl zástupcem ředitle na naší škole) a paní Vrkoslavová na místním národním výboru. Vzpomínali třeba na to, jak se v dnešních Dolních Kralovicích nedalo v době výstavby chodit jinak než v holínkách. "Nebylo tu nic, jídlo se muselo kupovat ve městech, zábavy byly v tělocvičně a svatby na školní chodbě. Řada lidí musela účelu výstavby přehrady přinést velkou oběť. Nevím, jestli by toho dnes lidé byli schopní, ostatně si myslím, že dnes by se kvůli protestům různých lidí tahle přehrada vůbec nepostavila," připomněl Ladislav Vrkoslav. Děti si mohly prohlédnout fotky z archivu pana Vrkoslava a unikátní videozáběry z obcí před zatopením. Měly také řadu dotazů (např. na tehdejší železniční trať, na stavbu mostů, na stěhování hřbitova) a nejvíce je potěšilo, že řadu jejich rodičů či prarodičů pan Vrkoslav zná, protože je učil.

Mgr. Jan Mazanec

23. 1. 2021