Úvodní stránka » Aktuality » Exkurze Terezín

Exkurze – Terezín, Říp

V úterý 14. května se žáci 5. a 6. třídy vydali na exkurzi. Jejich cílem byla terezínská Malá pevnost.

Po příjezdu do Terezína jsme měli trošku obavy z počasí, ale sluníčko se rozsvítilo ve chvíli, kdy jsme vystoupili z autobusu. Cestou ke vstupu do pevnosti jsme měli možnost prohlédnout si Národní hřbitov, na němž spočívají ostatky asi deseti tisíců lidí.

Prohlídku pevnosti jsme zahájili na správním dvoře, kde probíhal příjem vězňů. Viděli jsme umývárny pro vězně, jejich ubikace a také cely – samotky. V jedné z nich přebýval i sarajevský atentátník Gavrilo Princip. V pevnosti nechybělo ani popraviště či přepychový dům pro dozorce a jejich rodiny.

Sympatická paní průvodkyně dětem velmi pěkně vyložila, co vše se v pevnosti a celém terezínském ghettu odehrávalo a trpělivě odpovídala na zvídavé otázky.

Na závěr prohlídky Terezína jsme shlédli propagační film, který nacisté natočili pro Červený kříž, a který měl celý svět utvrdit v tom, že v Terezíně je s lidmi velmi dobře zacházeno.

Cestou domů nám počasí stále přálo, proto jsme udělali ještě jednu menší zastávku a společně vystoupali na horu Říp, kde jsme si prohlédli rotundu sv. Jiří a nakoupili nějaké upomínkové předměty.

Ke škole jsme dorazili v odpoledních hodinách plní hlubokých dojmů.

Obrovská pochvala patří všem našim žákům, kteří se exkurze zúčastnili a chovali se naprosto vzorně, za což je pochválila i sama paní průvodkyně. Je vidět, že naši žáci chápou historii a dokážou své chování přizpůsobit místu, kde se právě nacházejí. Kloubou dolů před vámi!

Za účastníky zájezdu paní učitelky

Petra Zelenková a Michaela Součková

Oběd v pondělí 2.9.2019