Milí rodiče,

před začátkem školního roku (pondělí 3.9.2018) bych Vám ráda předala pár důležitých informací.

Seznamy dětí jsou umístěny na dveřích mateřské školy.

Nově nastupujícím dětem poskytujeme adaptační režim - postupné prodlužování doby pobytu, možnost pobývání rodičů ve třídě s dítětem.

Provoz mateřské školy je od 6,30 do 16,00 hodin.

Ranní příchod dětí je od 6,30 do 7,45 hodin.

Školné i stravné se platí zpětně.

Několik rad, jak zvládnout vstup do mateřské školy bez slziček

Vyřešte si to sami v sobě

Pokud nejste vy sami stoprocentně přesvědčení, že je mateřská školka pro vašeho potomka přínosem, citlivé dítě to vycítí a tento váš neklid může samozřejmě převzít. Základem úspěšného startu docházky je zvláště u sensibilních dětí vaše naprosté a nehrané srozumění s tím, že mateřská školka je pro něj v dané situaci to nejlepší řešení.

Vysvětlujte, opakujte

Spousta věcí, které jsou pro vás samozřejmé a zřejmé, nemusí být absolutně samozřejmé a zřejmé pro vaše dítě. Proč musí najednou začít chodit do školky? A co tam má dělat? Proč už si nemůže hrát celé dny doma s vámi? Co když ho jeden den prostě nevyzvednete? Vám tyto otázky připadají směšné, ale dětské mysli nikoli. Tyto věci je třeba s dítětem dokola a dokola probírat, vysvětlovat mu je, opakovat. Po cestě do školky, před spaním,… Nestačí je říci pouze jednou.

Je dobré, když dítě jde do školky už připravené ve smyslu, že již ví, co ho tam bude čekat. Že si bude hrát, půjde ven na hřiště, dostane oběd, po obědě si půjde lehnout a pak si ho vyzvednete například. Je také dobré připravit ho na různé eventuality – nevadí, když neusne, stačí, když si jen odpočine, nevadí, když mu nebude chutnat a nesní hned celý oběd, atd. Čím více se toho dítě o novém režimu od vás dozví předem, tím jistější si bude připadat a tím lépe to bude snášet.

Důležité rituály

Vžijte se do situace vašeho dítěte. Tak obrovská změna v jeho životě vyžaduje zachování všech ostatních zajetých rituálů. Mělo by mít dost času pohrát si odpoledne se svými hračkami , pokud vidíte, že mu to chybí.

Brzké vstávání taky vyžaduje brzkou večerku. Ráno si raději o čtvrt hodiny přivstaňte, než abyste se vypravovali ve spěchu a shonu.  Snažte se být co nejvíc trpělivý a případný stres (jdu pozdě do práce) na sobě pokud možno nedejte znát.

Správně načasované odchody

Tohle pravidlo se některým z vás možná nebude zamlouvat, ale praxe potvrdila jeho velkou platnost. Neprotahujte svůj odchod ze školky. Neutíkejte bez rozloučení, to rozhodně ne, ale rovněž s odchodem zbytečně neotálejte, nevyplňujte na místě žádné papíry, nezdržujte se. Pověste dítěti bundičku na věšák, pomozte do přezuvek, vysvětlete, že si tam bude hrát a kdy si pro něj přijdete, dejte mu pusu a odejděte. Co nejrychleji.

Motivace

Vyzdvihujte klady školky (kamarádi, hřiště se spoustou atrakcí, zpívání písniček,…) a neříkejte věci ve smyslu: ‚neboj, já pro tebe co nejdřív přijdu‘, které mu jedině vsugerují přesvědčení, že jde o něco, co se musí co nejrychleji přetrpět. Více na: https://www.maminka.cz/clanek/jak-zvladnout-nastup-do-skolky-bez-slzicek

Smrtonosná cesta za pohádkou

SEZNAM VĚCÍ DO ŠKOLKY :

Prosíme, abyste svým dětem pořídili několik věcí, které budou potřebovat :

• Oblečení do školky - pohodlné oblečení pro pohyb i hru (vyhněte se, prosím, úzkému nepohodlnému oblečení, šperkům apod.)
  • bačkory s pevnou patou
  • zubní kartáček (kelímek na zuby máme ve školce)
  • zubní pastu
  • balení papírových kapesníků (10 kusů - na jedno pololetí)
  • ručník malý
  • hrneček na pití
  • náhradní oblečení v dostatečném množství (tepláky, trička, spodní prádlo, punčocháče, ponožky, mikinu - vše uložit do taštičky v šatně, občas zkontrolujte, zda taštička není prázdná)
  • v případě, že bude dítě po obědě odpočívat, potřebuje pyžámko, může mít i vlastní povlečení a prostěradlo

Podepsáním všech věcí nám ulehčíte práci a hlavně předcházíte záměně a ztrátě oblečení.

Přeji úspěšný start a doufám, že tento školní rok společně zvládneme.

Paměti národa

Schůzky SRPDŠ