Úvodní stránka » Aktuality » Výlet Světlá nad Sázavou - 4. třída

V pátek 5. 5. vyrazila čtvrtá třída na dobrodružně poučnou expedici do Světlé nad Sázavou. Cílem naší cesty byla stanice HZS a světelský zámek.

Ze základny v Dolních Kralovicích jsme vyjížděli pár minut po sedmé ráno a linkovým autobusem jsme se dostali do Ledče. Tam jsme navštívili supermarket, nakoupili sladkosti na posilněnou a počkali na další autobus, který nás dovezl do Světlé nad Sázavou. Bohužel od rána poprchávalo a my se v drobném májovém deštíku vydali vzhůru na hasičskou stanici.

Tam nás přivítali usměvaví a připravení hasiči, kteří nám pověděli spoustu informací o jejich práci a ukázali nám svou zajímavou techniku. Děti si tak vyzkoušely vestu a přilbu pro záchranu na vodě, chytaly záchranný házecí pytlík pro záchranu tonoucího, vyzkoušely si dýchací přístroj a důkladně prohlédly veškerou techniku umístěnou v zásahovém vozidle. Zážitkem pro ně byl hasič oblečený v protichemickém obleku a také podrobné prozkoumání interiéru hasičského vozu. Na závěr jsme si s hasiči udělali pěkný snímek.

Následovala cesta na světelský zámek. V přilehlém parku jsme se nasvačili a poté vyrazili na prohlídku. Předtím jsme si ale na pokladně nakoupili spoustu suvenýrů a nezapomněli jsme také na naše nemocné spolužáky. Pak už byl čas na samotnou prohlídku, která se týkala sázavských pověstí. Milá slečna průvodkyně vyprávěla dětem pověsti Eduarda Doubka a děti s napětím poslouchaly. V rámci pověstí jsme se seznámili s malými permoníky, líným sedlákem, pracovitým čertem, zlou bílou paní a poťouchlým vodníkem. Většina z postaviček si pro děti připravila interaktivní hry a soutěže, které děti s obrovským nadšením plnily. Vrcholem celé prohlídky bylo hledání pokladu, který byl nakonec úspěšně nalezen a rozdělen mezi všechny přítomné.

To ovšem stále nebylo všechno. Následovalo překvapení, na které jsme se velmi těšili. Poněkud prokřehlí ze zámeckého sklepení jsme s úlevou a vděkem usedli v příjemném interiéru Městské restaurace a s chutí se vrhli na zmrzlinový pohár s čerstvým ovocem. Milý pan majitel pro děti připravil opravdu královské pohoštění.

S plnými břišky jsme se vydali na cestu zpátky na základnu v Dolních Kralovicích. Tam jsme se kolem třetí hodiny rozešli plní obrovských zážitků.

Rádi bychom poděkovali profesionálním hasičům ze Světlé nad Sázavou za milé přijetí a důležité informace, zámku Světlá nad Sázavou za poutavé povídání a humorné soutěže a v neposlední řadě také týmu Městské restaurace ve Světlé v čele s panem Miroslavem Jenčíkem za vynikající poháry a příjemné posezení.

Za čtvrťáky

Míša Součková, třídní učitelka

Začínáme v 1. třídě

15.9.2017